Prečo a ako rozvíjať kreatívne myslenie u detí - Krúžky v škole

Prečo a ako rozvíjať kreatívne myslenie u detí

05.24.2022

Ako sme už spomínali v našich minulých článkoch, športové aktivity prinášajú deťom aj rodičom obrovské benefity. Či už ide o zlepšenie telesnej kondície, zdravia, disciplíny alebo sociálnych zručností. Avšak stranou by nemali ostať ani aktivity, ktoré rozvíjajú duševnú a kreatívnu stránku.

Prečo je kreativita dôležitá?

Schopnosť kreatívneho myslenia patrí medzi jednu z najžiadanejších jemných zručností (tzv. soft skills). Vďaka schopnosti myslieť kreatívne a neštandardne je pravdepodobnejšie, že vymyslíme jedinečné a inovatívne riešenia problémov, s ktorými sa v živote alebo v práci stretneme. Takisto sa ukázalo, že kreativita môže zlepšiť kognitívne schopnosti mozgu. Podľa výskumov navyše tvorivé myslenie môže pomôcť rozvíjať nové nervové spojenia a učiť sa nové koncepty rýchlejšie. Okrem toho môžu tvorivé aktivity zlepšiť náladu a pohodu vás i vášho dieťaťa.

Ako rozvíjať kreatívne myslenie?

Spôsobov, ktorými sa dajú rozvíjať kreatívne schopnosti je neúrekom. My vám prinášame týchto 5 aktivít, ktorými sa môžete na začiatok inšpirovať.

  • Učte deti na chybách: Keď sa stanú chyby, snažte sa nájsť pozitíva. Aj keď neúspech a chyby nie sú príjemné, často nás naučia viac ako úspech. Dokonca môžu dieťa povzbudiť k tomu, aby vyskúšalo nové a kreatívne riešenia vzniknutého problému.
  • Spoznávajte a učte sa spolu s deťmi: Aktívna podpora záujmov dieťaťa je veľmi dôležitá. Ak spoznáte tvorivý sen svojho dieťaťa, pomôžte mu ho realizovať.
  • Trávte čas vonku: Dánski výskumníci zistili, že pobyt vonku môže zvýšiť zvedavosť, podporiť flexibilné myslenie a pomôcť načerpať nové sily. Keď to počasie dovolí, vyberte sa s deťmi na prechádzku po okolí. Osviežite si telo a naštartujete myseľ.
  • Čítajte spoločne: Vedeli ste, že čítanie môže podporiť predstavivosť?  Spoločné čítanie pomôže deťom precvičiť si riešenie problémov a čítať a počúvať s porozumením.
  • Zapojte deti do kreatívnych aktivít v kolektíve: Tréning robí majstra. A preto aj pravidelný čas, ktorý deti venujú kreatívnym aktivitám sa im v budúcnosti mnohonásobne vráti. Naše Krúžky v škole ponúkajú širokú škálu aktivít, ktoré rozvíjajú všestranné schopnosti dieťaťa. Ak chcete spojiť pohybovú aktivitu a kreativitu, krúžok hip-hop a moderný tanec je to pravé pre vaše dieťa. Máte doma malého výskumníka, ktorý vám neustále kladie rôzne otázky a vymýšľa všelijaké pokusy? Na vedeckých pokusoch možno dostane odpovede na niektoré svoje otázky. Chceli by ste, aby vaša ratolesť využila čas strávený na počítači zmysluplne? Pre vás odporúčame krúžok počítače a internet. A pre tých najtvorivejších ponúkame krúžok divadlo a dramatika alebo keramiku a výtvarný krúžok.

Článok pre Krúžky v škole pripravila:  Ema Brázdová