Kedy začať s knižkami? - Krúžky v škole

Kedy začať s knižkami?

01.04.2021

Kniha predstavuje relax, dobrodružstvo aj svet fantázie. Kedy je najvhodnejšie u detí s knižkami začať? 

 

Odporúča sa začať už od narodenia. Dieťa do piatich mesiacov síce nerozumie obsahu, ale vníma hlas, intonáciu, rytmus. Každé dieťa miluje hlas svojej mamy, preto rozprávať príbehy, čítať detské knižky môžete už keď je vaše dieťa v perinke. 

Postupne ako batoľa vníma viac, je potrebné už zapojiť obrázky. Ideálnymi knižkami sú leporelá, piskacie, šuštiace a s plno farebnými obrázkami. Takéto knižky dokážu zaujať aj na niekoľko hodín.

Od 5 rokov dieťa už vníma dej príbehov a vtedy sú ideálne knižky s jednoduchým príbehom, zápletkami, jednoduché básničky, ktoré sa ľahko opakujú a pamätajú. 

Keď dieťa nastúpi do školy, postupne spozná písmenka a naučí sa čítať je už vhodné vybrať knižky so zložitejším príbehom a s menším počtom obrázkov. Tie už len dopĺňajú text a pomáhajú budovať fantáziu. Príbehy pre deti od 6 do 9 rokov by mali byť so šťastným koncom a odporúča sa ich čítať vždy pred spaním. 

Deti medzi 10 až 12 rokom si už vyberajú a čítajú knižky samé. Vhodné sú dobrodružné knižky, aj trošku strašidelné, ale zas nie s násilím alebo také čo v nich vzbudzujú strach. Knihy by mali byť rozdelené do kratších kapitol, ktoré potom umožnia zastaviť čítanie bez prerušenia deja. 


A aké sú tzv. čítacie pravidlá pre rodičov? 

  • Opakované čítanie – deti milujú čítať stále rovnakú knihu. My v dospelosti skôr siahame po niečom novom a aj deťom kupujeme nové knižky. U detí je to inak. Preto urobte dieťaťu radosť a čítajte jednu knižku aj niekoľko krát za sebou. Deti tak postupne budú dopĺňať text pri čítaní aj samé, lebo už si ho budú pamätať. 
  • Jasné čítanie s intonáciou – meňte hlas, rytmus a čítajte hlavne zrozumiteľne. Deti sa tak učia správnej výslovnosti a časom aj správnym gramatickým formám slov. 
  • Nechajte priestor na otázky – deti sa radi pýtajú a preto sa snažte odpovedať na všetky otázky, aj keď tým prerušujú dej a čítanie jednej strany tak môže trvať hodiny 
  • Nechajte výber knižky na deti – nevnucujte svoje záujmy a voľbu. Vyberajte knižky spoločne, môžete mu odporučiť a vysvetliť, prečo je zaujímavá, dieťa sa ale musí rozhodnúť samo. Vtedy ho kniha viac zaujme a bude mať potrebu ju dočítať dokonca. 

Náš tip:

V posledných rokoch sú moderné knihy so zvukom a s perom. Dieťa si samo môže vybrať postavu, ktorá rozpráva, spieva. Táto forma je výborná aj pre vzdelávacie knižky. Takáto kniha dieťa nie len zabaví, ale aj naučí spievať, recitovať, či počúvať.