Deti a počítač. Ako správne nastaviť limity? - Krúžky v škole

Deti a počítač. Ako správne nastaviť limity?

03.19.2021

Počítače a mobily sa stali súčasťou našich základných potrieb. Dôležitosť im kladieme najmä v aktuálnej dobe lockdownov, kedy máme prakticky celý náš profesijný život umiestnený v jednej obrazovke. Aj keď nám nové technológie umožňujú pracovať a vzdelávať sa z pohodlia domova, v prípade prekročenia istých limitov nám môžu spôsobiť viac škody ako úžitku. Čo teda patrí medzi najväčšie výstrahy? Ako postupovať a aké stanovisko by sme mali ako rodičia zaujať?

1. Vyváženosť pohybu

Sedavý spôsob života nepatrí len k dospelákom pracujúcich v kanceláriach. Deti mali minimum pohybu zabezpečený v škole počas telesnej výchovy alebo v družinách, no tieto možnosti sa momentálne stali pre väčšinu prípadov minulosťou. Poruchy správneho držania tela a zdravia očí sú najčastejšími dôsledkami celodenného vysedávania pred počítačmi. Prítomné môžu byť aj pridružené príznaky ako nespavosť, migrény alebo poruchy pozornosti. Preto pohybové hodiny, ktoré aktuálne poskytujeme prostredníctvom krúžkov, môžu byť vhodné spôsoby využitia času. Odporúčame dopriať vašim najmenším takúto aktivitu alebo aspoň prechádzku každý deň po dobu 40 minút. Je to taktiež čas, ktorý je doporučený pre deti do 10 rokov na voľné hranie počítačových hier. 

2. Správny koníček

Zbieranie poštových známok alebo lezenie po stromoch k novej generácií už, bohužiaľ, nepatria. Preto je dôležité nechať im otvorené možnosti pri výbere koníčka, ktorému sa budú venovať. Ak si vytvoria návyk na to, že daná aktivita potrebuje viac pozornosti ako jeden deň v týždni, môžeme ich aspoň nachvíľu od odlákať počítačových obrazoviek. Síce dnes poskytujeme krúžky iba prostredníctvom online-oviek, tento čas je efektívny spôsob, ako deti inšpirovať k pravidelným aktivitám, ktoré môžu vykonávať aj vtedy, kedy daný krúžok nemajú. Potrebujú v tom vidieť zmysel. Preto ak je snom vašich dcér stať sa tanečníčkami a synov hercami, podporte ich. Budú mať stanovený cieľ, ktorému sa budú v budúcnosti približovať. Alebo aspoň v budúcom týždni, deti to radi obmieňajú 😊

3. Presne stanovený režim

Týmto návrhom vaše deti síce okúzlené nebudú, ale v budúcnosti vašu snahu nájsť iný zmysel života ako počítačové hry určite ocenia. V škole majú tiež presne stanovený rozvrh, vďaka ktorému sa vedia na daný deň psychicky pripraviť. Čas, ktorý im dovolíte stráviť pri počítači bude pravdepodobne ich svetlým bodom dňa, no berte to pozitívne. Aspoň budú robiť ostatné povinnosti šikovnejšie, nech už to majú čím skôr za sebou a môžu ísť hrať hry. Odporúčame voliť systém – najprv povinnosti, potom zábava. Pre deti vo veku 3-6 rokov je primeraný čas pri obrazovke menej ako 30 minút. 7 až 10 ročné deti to majú o niečo predĺžené, no nemalo by to prekročiť 1 hodinu. U starších detí prechádzajúcich pubertou môže byť regulácia už náročnejšia, no preto je dôležité vytvoriť správny návyk a nájsť vhodný koníček už v mladšom veku.