Deti a domáce práce. Ako ich motivovať? - Krúžky v škole

Deti a domáce práce. Ako ich motivovať?

05.21.2021

Každý rodič začne v istom momente pociťovať, že by sa na chode domácnosti malo začať podieľať aj jeho dieťa. Preto  prichádzame s užitočnými tipmi, ako ho k tomu dostatočne motivovať. Treba mať na pamäti, že proces od obdobia „hlavného rozhadzovača“ po obdobie „hlavného upratovača“ so sebou nesie niekoľko prekážok a výkyvov. Dôležitý je preto náš postoj, ktorý by sme mali udržiavať v duchu trpezlivosti a pochopenia. 

Nepodceňujme známe klišé - vzťah k poriadku musíme v dieťati pestovať už od raného veku. Upratovacie návyky sa stanú veľkými pomocníkmi v čase, keď sa rozhodneme dieťaťu nadeliť pravidelné domáce práce. Väčšina rodičov začne dávať svojim ratolestiam povinnosti okolo 10.-11. roku života. Tento vek sa dá považovať za ideálne riešenie, nakoľko predpokladáme, že by už nemali narobiť viac škody ako úžitku.

Poďme sa pozrieť na tému motivácie, ktorá je pri týchto aktivitách kľúčová:

1. Role play 

Keď si spomeniete na časy základnej školy, určite sa vám vybaví éra, kedy ste už chceli byť dospelákmi. Deti sa prirodzene radi hrajú na rodinu alebo pracovníkov ich vysnívanej profesie. Háčik je v tom, že pre nich pojem „dospeláctvo“ predstavuje iba synonymum slobody a nezávislosti. To, že so sebou toto obdobie prináša horu povinností ešte nevnímajú. Preto treba túto príležitosť využiť a do sveta dospelých ich zasvätiť. Sadnite si spolu a porozprávajte sa o tom, že by ste si párkrát do týždňa s nimi radi vymenili role (čo sa týka starostlivosti o domácnosť). Nezabudnite sa k svojej ratolesti pritom správať ako k rovnocennému partnerovi v domácnosti. V dni, kedy má niečo vykonať sa zatvorte do izby a nechajte dieťaťu priestor venovať sa zvereným úlohám. Áno, znie to možno strašidelne, ale pomôžete mu tým vybudovať si zodpovednosť. Objavte sa až po skončení jeho upratovania. Samozrejme, treba sa pri zadávaní úloh vyvarovať manipulácií s elektrinou, ohňom a podobnými nástrahami. 

2. Upratovacia párty

Tento tip je síce opakom toho predchádzajúceho, ale počas  hĺbkového upratovania, kedy sa potrebuje zapojiť celá rodina, je tento spôsob nápomocný. Namiesto vystresovanej atmosféry z časovej tiesne a množstva povinností si pustite hudbu, tancujte a spievajte ako vo filmoch pri vykonávaní domácich aktivít. Dieťa si takto napríklad veľké jarné upratovanie spojí s pozitívnym zážitkom.

3. Správna pochvala

Nielen deti, ale aj my potrebujeme občas pochváliť za dobre vykonanú prácu. Preto tento akt nepodceňujme ani u detí. Síce by domáce práce nemali byť spájané s vonkajšou motiváciou ako je peňažná odmena (aby sa naučilo nezištnosti), no slovná pochvala alebo prekvapenie vo forme obľúbeného koláča dieťa určite poteší.