Ako sa správne chrániť pred slnkom? - Krúžky v škole

Ako sa správne chrániť pred slnkom?

07.22.2021

Konečne sme sa dočkali slnečných dní nesúcich sa v duchu letných osláv a programu na čerstvom vzduchu. Znie to samozrejme bezstarostne a lákavo, no ak zanedbáme praktickú stránku týchto aktivít, môžeme si domov priniesť nemilé problémy. Spálené telo od silných slnečných lúčov, zdravotné problémy typu úpal, či predispozícia na vážnejšie ochorenia v neskoršom veku sú suveníry, ktoré si mnohí z nás odnesú takmer každé leto. Detská pokožka je obzvlášť citlivá, najmä ak berieme do úvahy vekovú kategóriu predškolákov. Preto prichádzame so sumarizáciou dôležitých krokov, ako sa pred slnkom efektívne chrániť.

1. Pokrývka hlavy

Tento krok patrí ku kľúčovým, ak si nechceme koledovať o „kvalitne“ strávený večer v posteli, prípadne nad záchodom. Úpal patrí k najčastejším letným trápeniam, takže si dajte na pokrývke hlavy naozaj záležať.

2. Vhodný opaľovací krém

Čím menšie dieťa je, tým vyšší SPF faktor odporúčame používať. Rovnako si všímajte zloženie   a pri dojčatách uprednostnite tzv. minerálny opaľovák. Ak dieťa čaká program vo vode, nezabúdajte na vodeodolný typ krému, ktorý ho bude chrániť aj pri vodných aktivitách.

3. Pravidelný príjem tekutín

Keďže sa v teplom počasí veľa potíme, stratené tekutiny potrebujeme pravidelne dopĺňať. Môže nás lákať schladenie sa ľadovou limonádou, no tomuto pokušeniu treba radšej odolať. Predstavuje pre telo teplotný šok. Radšej zvoľte vodu izbovej teploty a obmedzte sladké nápoje, ktoré môžu smäd len znásobiť.

4. Zdržiavanie sa v tieni

Táto základná mantra trávenia času vonku počas letných dní je pri deťoch zároveň tá najťažšia. Ak sú zanietené hrou na ihrisku alebo vo vode, odlákať ich na nejaký čas do tieňa je naozaj výzva. Pokúste sa ich v pravidelných časových intervaloch zavolať aspoň na pár minút do tieňa, kde im doplníte tekutiny, natriete ďalšou vrstvou opaľovacieho krému a necháte trošku vydýchnuť.

5. Výber správneho času 

Slnko má najväčšiu intenzitu medzi 10. a 15. hodinou. Preto odporúčame tráviť najviac času na slnku mimo týchto hodín. Ak sa v spomínanom časovom intervale predsa len slnku vystavujete, treba venovať zvýšenú pozornosť pobytu v tieni, ako aj ostatným vyššie spomínaným opatreniam.