Ako podnietiť záujem dieťaťa o letný tábor? - Krúžky v škole

Ako podnietiť záujem dieťaťa o letný tábor?

02.12.2021

Väčšina detí, ktoré tábor už skúsili si ho nevedia vynachváliť a keď sa vrátia domov, nevedia sa dočkať budúceho leta, kedy sa opäť vyberú na dobrodružstvo. Naopak deti, ktoré idú na tábor prvýkrát alebo sa k nemu nevedia odhodlať, majú prirodzený strach z neznámeho. Ako dieťa motivovať a podnietiť záujem o tábor si povieme v tomto článku.

V prvom rade potrebuje sám rodič vedieť o pozitívnom vplyve tábora pre dieťa. To najzásadnejšie by sme mohli zhrnúť tak, že dieťa:

 • Rozvíja svoje schopnosti a zručnosti (od športových cez komunikačné až po empatiu)
 • Rozvíja seba samého a spoznáva seba samého, čo môže ovplyvniť jeho budúcnosť (výber školy, záujmových činností či povolania)
 • Buduje vzťahy a priateľstvá
 • Učí sa tímovosti a tolerancii
 • Odnáša si nezabudnuteľné zážitky
 • Prázdniny nie sú len „prázdne dni“, ale dni plné zábavy a objavovania

Ak sa  o tábore rozprávame s dieťaťom, odporúčame týchto šesť jednoduchých tipov ako ho povzbudiť, aby sa zúčastnilo tábora:

 1. Vyberáme spoločne Je potrebné si uvedomiť, že na tábor ide dieťa a nie rodič. Preto vyberáme tábor spolu s dieťaťom, pýtame sa ho, čo by chcelo na tábore zažiť, kam ísť a čo vidieť. Dieťa má vždy väčšiu tendenciu súhlasiť, ak sa samo podieľalo na rozhodovaní.
 2. Vysvetľujeme si - Ak dieťa cíti neistotu, vysvetlíme mu ako bude prebiehať tábor, čo ho tam čaká a na čo sa môže tešiť. Popíšeme mu ako taký letný tábor vyzerá, aby si ho vedelo predstaviť. Neistota či strach sa môže niekedy spájať len s tým, že nevieme, čo nás čaká.
 3. Posilnite svojím príkladom - Ak ste sa sami v detstve tábora zúčastnili alebo niekto z vášho okolia, využite to a prerozprávajte dieťaťu vtipné zážitky. Posilníte tým jeho motiváciu.
 4. S kamarátom - Ak má dieťa strach ísť samo, na prvýkrát ho môže posmeliť prítomnosť kamaráta.
 5. Plánujte - Môžete sa s dieťaťom rozprávať, čo si na tábor vezme, čo bude potrebovať. U niektorých detí to podnecuje zvedavosť a radosť.
 6. Bez zastrašovania - Vyhýbajme sa počas roka vetám, typu „v tábore ťa dajú do laty“ a pod. Potom je jasné, prečo dieťa na tábor nechce ísť.

Na čo pozerať pri výbere tábora?

Určite by to mala dôveryhodnosť organizácie, kvalifikácia vedúcich a najmä samotný program. Ďalšie faktory, ktoré zavážia sú stravovanie, prítomnosť zdravotníka či samotná cena.

My by sme vám radi dali tip na našich kamarátov z CK SLNIEČKO, ktorí tábory organizujú už 25 rokov a ich ponuka je ozaj široká. Môžete sa spoľahnúť na profesionalitu, starostlivo vybrané lokality, skvelých animátorov, zaujímavý program v letných táboroch a samozrejme aj na prísne dodržiavanie hygienických a bezpečnostných nariadení.

Ak sa chcete v lete nabiť pozitívnou energiou tak LETNÝ TÁBOR so Slniečkom Vám energiu určite dobije! Do konca marca majú aj zľavu 25€. Majú možnosť rozdelenia platby na splátky a s garanciou vrátenia uhradenej zálohy v prípade zhoršenej pandemickej situácie. Slniečkové tábory vás určite nabijú energiou.