5 vianočných trhov, ktoré treba navštíviť s deťmi - Krúžky v škole

5 vianočných trhov, ktoré treba navštíviť s deťmi

11.23.2022

Posledných pár rokov sme boli o unikátnu atmosféru vianočných rokov takmer všetci ukrátení. Mnoho vianočných trhov tento rok opäť otvára svoje brány, a tak sa všetky rodiny s deťmi a milovníci Vianoc môžu znova zísť na námestiach väčších aj menších miest, piť punč, korčuľovať sa na klziskách, vychutnávať si medovníky a užívať si pokoj a radosť, aké sa spájajú iba s týmto čarovným obdobím.

Trenčín – Čaro Vianoc pod hradom

Trenčín je mesto s príjemnou atmosférou, a to najmä počas Vianoc. Pod Trenčianskym hradom si vianočnú rozprávku tento rok vychutnáte od 25. novembra do 22. decembra. 5. decembra každé poslušné dieťa navštívi Mikuláš a denne sa môžete zabaviť rôznymi koncertami, čítaniami a nákupmi detského punču či handmade darčekov. Viac informácií môžete nájsť tu.

Rothenburg ob der Tauber – Rothenburg Reiterlesmarkt

Od 25. 11. do 23. 12. 2022 by každá rodina s deťmi a všetci milovníci Vianoc mali navštíviť bavorské mestečko so stredovekou architektúrou Rothenburg ob der Tauber. Nachádza sa v Nemecku, asi 1 hodinu od Norimbergu, kde si tiež môžete užiť nezabudnuteľnú atmosféru vianočných trhov – nemecké vianočné trhy sú totiž niečo, čím sa krajiny po celom svete inšpirovali a ich atmosféru radi kopírujú.

Mestečko Rothenburg ob der Tauber je špeciálne tým, že Vianoce oslavuje v podstate celý rok. Käthe Wohlfahrt – Weihnachtsdorf je vianočný svet, ktorý je otvorený celý rok a vianočné ozdoby a figúrky si tam môžete kúpiť pokojne aj v lete. Toto nemecké mestečko je skutočným vianočným rajom – nájdete tam dokonca aj múzeum Vianoc.

Viac informácií o vianočných trhoch Rothenburg Reiterlesmarkt nájdete tu.

Viedeň

Už tradičným miestom vianočnej atmosféry v našich končinách je Viedeň počas adventu. Len za hodinku cesty sa z Bratislavy ocitnete vo vianočnom kráľovstve na niekoľkých viedenských námestiach. Vianočné trhy vo Viedni nezačínajú všetky v tom istom čase, no väčšina otvára svoje brány 11. 11., 18. 11. alebo 19. 11. 2022. Trhy si môžete vychutnať zväčša do 23. 12., no niektoré z nich zatvárajú až po Vianociach či dokonca po Novom roku. Informácie si môžete overiť napríklad tu.

Deťom sa vo Viedni budú páčiť nielen svetielka a krásna vianočná výzdoba, ale určite ocenia aj veľké množstvo sladkostí a pochutín, ako napríklad jablko v karameli alebo vianočné keksíky podobné medovníkom. Rodičia si zas môžu vychutnať nezameniteľnú chuť kvalitného viedenského punču.

Budapešť

Ďalšími prekrásnymi trhmi u našich susedov sú vianočné trhy v Budapešti, ktoré sú právom označované za jedny z najkrajších vianočných trhov na svete. Pre rok 2022 ešte nie sú dostupné detailné informácie, no sledovať môžete napríklad túto webstránku. Každý rok medzi približne 18. 11. a 28. 12./1. 1. sa tisíce turistov schádzajú na námestí Vörösmarty a pred bazilikou Szent István, aby ochutnali typické maďarské pochúťky, nakúpili si originálne vianočné ozdoby a obdivovali úžasnú výzdobu vianočných trhov v Budapešti.

V období Vianoc v Budapešti s deťmi určite nevynechajte obrovské klzisko Városligeti. Na trhoch sa pravidelne konajú koncerty a rôzne aktivity pre deti, ako napríklad ozdobovanie medovníkov, vyrábanie darčekov a vianočných ozdôb.

Londýn – Hyde Park Winter Wonderland

Wonderland – po slovensky „Krajina zázrakov“ je naozaj príhodným názvom týchto londýnskych vianočných trhov. Od 18. novembra 2022 do 2. januára 2023 sa časť jedného z najväčších parkov Londýna mení na skutočnú krajinu zázrakov s atmosférou, ktorú zažijete len málokde. Vianočné kráľovstvo je plné nielen stánkov s rôznorodým občerstvením, ale aj rôznych kolotočov, tematických barov a atrakcií. Deti môžu stretnúť Santa Clausa, vo Winter Wonderlande nájdete aj klzisko a dokonca si môžete užiť aj koncerty či sa zúčastniť lekcie vyrezávania ľadových sôch. Viac informácií nájdete tu.


Zoberte tieto Vianoce svoje deti na výlet – nielenže uvidíte krásy nových miest, zažijete očarujúcu atmosféru vianočných trhov v európskych mestách, ale cestovanie dokonca aj stimuluje deti, aby mali otvorené mysle. Kúzlo Vianoc je na nezaplatenie, a vianočné trhy sú miestom, kde ho hľadať.


Článok pre Krúžky v škole pripravila:  Veronika Gomez Skopalová