20 nápadov a tipov pre detskú oslavu s nízkym rozpočtom - Krúžky v škole

20 nápadov a tipov pre detskú oslavu s nízkym rozpočtom

07.19.2022

Detské oslavy sú niečím, čo nám dospelým občas môže spôsobovať trochu stres. Deti vedia byť vyberavé, niekedy sa im ľahko nezavďačíme, občas je ťažké ich ustrážiť a možno nás trápi aj rozpočet, ktorý na oslavu nie je príliš veľký.

Koniec koncov, hocijako vyberavé a rozlietané tie naše ratolesti sú, chceme ich potešiť a pripraviť im nezabudnuteľnú party. Ako teda ochrániť peňaženku bez toho, aby detská zábava trpela?

10 nápadov na lacné detské oslavy

1. Piknik doma alebo v parku

Ak je pekné počasie, piknik môžete usporiadať u vás na záhrade, v parku alebo v blízkosti detského ihriska. Podľa počtu hostí buď pripravte pochutiny sami alebo poproste rodičov, nech deťom zabalia vlastné jedlo.

Nezabudnite na deky, nápoje, plastové alebo papierové poháre a taniere. Môžete si zbaliť aj loptu alebo lietajúci tanier a o zábavu bude na pár hodín postarané.

2. Oslava doma s klasickými hrami

Prichystajte svojmu malému oslávencovi party doma. Nepotrebujete toho veľa – jednohubky, koláč alebo tortu a dostatok priestoru.

Z prípravy jedla môžete urobiť zábavu a zapojiť do nej aj deti. To však môže byť chaotická aktivita plná kriku, neporiadku a deti si v kuchyni môžu ľahko ublížiť hlavne, ak je ich veľa.

Môžete ich ale zapojiť napríklad do ozdobovania koláčikov či torty. Upečte alebo kúpte korpus a rôzne cukrárenské doplnky. Deti si už svoj kúsok torty môžu dozdobiť ako chcú.

Voľnú ruku im môžete nechať aj pri tvorení dekorácií, vďaka čomu tiež ušetríte. Maľovanie a vystrihovanie ozdôb zamestná detičky a vy sa o výzdobu nemusíte starať.

Zahrňte do oslavy doma aj klasické hry ako schovávačku, telefón, tancujúce stoličky či sochy a o zábavu bude postarané.

3. Prespávačka

Hlavne pre staršie deti je prespávačka skvelou oslavou, pri ktorej upevnia priateľstvá a zabavia sa. Večer im môžete pustiť film alebo sa zahrať stolnú hru a potom ich už len nechajte, aby sa rozprávali a chichotali až do rána.

Ak u vás priatelia vášho dieťaťa budú dlhšiu dobu, pripravte im aj program s vecami, ktoré už máte doma. Napríklad dievčatá majú veľmi rady vzájomné lakovanie nechtov, zapletanie vláskov a líčenie.

4. Kostýmová party

Urobte oslávencovi a jeho hosťom malý Halloween a usporiadajte kostýmovú party. Plus, najlepší kostým môže aj niečo vyhrať – a hádam to bude práve váš oslávenec.

5. Stretnutie so zaujímavými povolaniami

Ak máte suseda policajta, bratranca hasiča alebo švagrinú baletku, pozvite ich na oslavu narodenín. Deti fascinujú určité povolania a ocenia, že sa môžu stretnúť s tými, ktorí ich vykonávajú.

Prípadne skúste zistiť, či by ich mohli navštíviť v práci. Napríklad výlet do hasičskej zbrojnice so sfúknutím sviečok v obklopení hasičov-hrdinov a prevezení sa na hasičskom aute bude oslava, na ktorú váš malý syn či dcéra nikdy nezabudne.

6. Hľadanie pokladov

Na záhrade alebo v parku schovajte zopár predmetov, ktoré deti potom budú hľadať. Keď ich nájdu, môžu si ich nechať, a kto ich nájde prvý, získa špeciálnu odmenu.

Vyskúšajte schovať niečo nezvyčajné. Napríklad deti môžu hrať honbu za zlatým pokladom, pričom „zlato“ je obyčajný kamienok postriekaný zlatým sprejom alebo pomaľovaný zlatou farbou.

7. Bazénová party

Ak máte doma bazén, to je úplne ideálne. Ak aj nie, zoberte deti na kúpalisko alebo na krytú plaváreň.

Ak je detí len zopár, pripravte im piknik a nechajte ich zabaviť sa v bazéne. Ak je ich viac, poproste ich rodičov, aby sa pridali a pomohli vám ich postrážiť.

8. Filmový alebo rozprávkový deň

V prípade, že máte k dispozícií premietacie plátno a vonku je teplo, urobte deťom vonkajšie kino. Ak plátno nemáte, úplne postačí televízor.

Deti usaďte, nachystajte im dobroty a maratón filmov či rozprávok sa môže začať. Skúste si zistiť, čo práve frčí v ich kruhoch a stiahnite práve tie filmy. Podobný večer môžete prichystať aj počas prespávačky.

9. Športová oslava

Skákanie vo vreciach, loptové hry, preťahovanie lanom, stolný tenis alebo aj súťaž v tancovaní. Podľa toho, akí sú hostia starí a zdatní, pripravte im rôzne športové aktivity.

Prispôsobte sa počasiu a priestoru a nezabudnite prichystať veľa limonády na osvieženie po športovom výkone. Myslite aj na odmeny pre víťazov.

10. Nafukovacie atrakcie

Podľa vašich finančných možností a priestorov si môžete prenajať aj rôzne nafukovacie atrakcie. Napríklad zábava.sk prenajíma skákacie hrady, vodné šmykľavky, bojové arény a ešte omnoho viac. Všetko vám prídu pripraviť a zložiť a deti sa na atrakciách poriadne vybláznia.

10 tipov, ako ušetriť ešte viac

  1. Oslavu naplánujte po obede alebo hneď ráno, aby ste nemuseli variť či objednávať jedlo. Deti si dajú raňajky alebo obed ešte doma a u vás na oslave stačí, ak nachystáte iba chlebíčky, jednohubky alebo sladkosti.
  2. Nakúpte si dekorácie a všetko potrebné v lacnejších obchodoch. Napríklad v PEPCO, TEDi alebo KiK nakúpite za naozaj dostupné ceny.
  3. Pozvite čo najmenej hostí. Ak pozvete iba zopár detí, môžete ich pozvať aj na nejakú vonkajšiu aktivitu, napríklad na bowling, do ZOO alebo do cukrárne. Ak aj zostanete u vás doma, samozrejme vás to vyjde ešte lacnejšie.
  4. Upečte si vlastnú tortu. Torta z vlastných ingrediencí, či dokonca z predpripravenej zmesi vás vyjde oveľa lacnejšie ako torta z cukrárne.
  5. Netlačte pozvánky v copycentre. Vytlačte si ich doma alebo ešte lepšie – napíšte a nakreslite ich s vaším dieťaťom ručne, prípadne ich pošlite digitálne.
  6. Spojte sa s priateľmi. Ak dieťa vášho kamaráta/súrodenca/suseda oslavuje narodeniny v podobnom čase, skúste sa dohodnúť, že oslavy spojíte a náklady si rozdelíte.
  7. Stanovte si rozpočet, ktorý nechcete prekročiť. Plánovať, čo chcete robiť, kúpiť a koho chcete pozvať sa vám bude oveľa jednoduchšie.
  8. Ak sa vás rodičia pozvaných detí spýtajú, čo môžu doniesť, pokojne im povedzte, čo potrebujete. Deti si môžu doniesť vlastné pastelky, jedno môže priniesť zmrzlinu, iné zas loptu alebo inú hračku, ktorú doma nemáte, ale chcete použiť.
  9. Nenechajte sa presvedčiť. Možno vaše dieťa bude dupať, že chce na oslave celú triedu, ale pokiaľ si to nemôžete dovoliť, neustupujte. Vaše dieťa sa určite zabaví tak či tak a nakoniec na celú situáciu aj zabudne. Samozrejme sa ale uistite, že pozvete tých najbližších priateľov vášho malého oslávenca.
  10. Pripravte jednoduché jedlá. Deti väčšinou nezaujíma, koľko druhov jednohubiek ste pripravili a či ste upiekli tortu, cupcakey aj makrónky. Väčšinou im úplne stačí pizza, ovocie a nejaká sladkosť. Pripravte alebo objednajte niečo jednoduché a v rámci vášho budgetu. Uvidíte, že malí hostia budú spokojní.

Rodičia pozvaných detí by nemali musieť za nič platiť, ak nerátame, že prípadne niečo na oslavu donesú. Ak teda idete do ZOO, reštaurácie alebo na koncert, lístky, vstupenky a jedlo by ste mali zaplatiť vy. Samozrejme to závisí na dohode, a tak sa pri pozvaní detí s rodičmi o tomto porozprávajte.

Deti sú kreatívne stvorenia a majú väčšinou veľa energie. Preto musíte rátať s tým, že detská oslava si pravdepodobne bude žiadať rôzne aktivity a zábavu.


Kľúčom k oslave, ktorá poteší každého hosťa a zároveň vám nespôsobí prievan v peňaženke, je plánovanie. Naplánujte si všetko do detailu, no nezabúdajte, že je v poriadku, ak sa niečo zmení – hlavne, ak sa váš oslávenec poriadne zabaví.

Článok pre Krúžky v škole pripravila:  Veronika Gomez Skopalová