10 mikro návykov, vďaka ktorým budeme deťom lepším vzorom - Krúžky v škole

10 mikro návykov, vďaka ktorým budeme deťom lepším vzorom

06.16.2022

Rodičia, starí rodičia, učitelia, starší súrodenci… všetci chceme pre tých našich najmenších len to najlepšie.

Chceme, aby viedli zdravý životný štýl, aby sa im darilo v škole, aby mali dobré zvyky a slušné správanie, aby boli zdravé a spokojné. Lenže ako to dosiahnuť? Deti majú svoj vlastný rozum a svoju povahu. Ale veľa návykov preberajú od dospelých, s ktorými vyrastajú.

Preto je dôležité, aby sme si uvedomili, čo robíme správne a čo možno menej správne, a ako môžeme svoje návyky upraviť, aby naše deti vyrástli v slušných a šťastných dospelých.

Inšpirujte sa týmito tipmi:


1. Usmievajte sa a majte pozitívnu reč tela

Keď vkročíte do miestnosti, kde je dieťa, usmejte sa. Keď sa s vami rozpráva, nemajte prekrížené ruky a natočte špičky chodidiel k nemu. Malé zdanlivo bezvýznamné kroky dajú dieťaťu najavo, že ho počúvate, že ho máte radi a že vám na ňom záleží.

2. Jedzte pravidelne a zdravo

Pravidelná a zdravá strava hrá veľkú rolu vo fyzickej aj psychickej pohode človeka.

Deti by si mali osvojiť správne stravovacie návyky čo najskôr. No nečudujte sa, ak vaše dieťa odmieta jesť päťkrát denne, pričom vy jete len dvakrát alebo ak odmieta jablko na desiatu, pričom vy sa ovocia ledva dotknete.

Pre vaše zdravie, aj pre zdravie dieťaťa, si skúste vypestujtovať zdravé návyky. Občasné rýchle občerstvenie alebo sladkosť vôbec nevadí, no nemala by to byť denná záležitosť.

Snažte sa zamerať na menšie porcie viackrát do dňa, rozmanitú a pokiaľ možno domácu stravu. Dieťa pravdepodobne bude po vás opakovať a nebude mu to cudzie ani keď bude staršie.

3. Ukazujte lásku

Určite ste už počuli niekedy niekoho povedať, že jeho rodičia ho nikdy neobjali. Že si nikdy nevymenili slová lásky alebo pochvaly.

Existuje toľko ľudí, ktorí si v dospelosti uvedomia, že detské skúsenosti sa im preniesli do dospelosti a lásku nedokážu ukázať svojim blízkym. Dieťa objímajte, bozkávajte a hladkajte. Pritúľte sa na gauči a pochváľte ho. Povedzte mu, že ho ľúbite a ste naňho hrdí.

Je dôležité ukazovať lásku aj pred dieťaťom. S partnerom sa nebojte pred dieťaťom pobozkať a byť si blízki. Takisto buďte láskaví aj k iným deťom – súrodencom či spolužiakom.

4. Dávajte si pozor na tón hlasu

Niekedy ujde aj tomu najlepšiemu rodičovi, učiteľovi či starému rodičovi. Občas sme proste unavení, vystresovaní a dieťa sa nás stále niečo pýta.

Ak zvýšite na dieťa hlas, nevyčítajte si to. Aj vy ste len ľudia. No kričaním a hádkou neriešte každý konflikt. Deti sú malí ľudia a raz budú veľkí – dospelí. Aj keď si to možno neuvedomujeme, krik a hádky v nich zanechajú stopu a v extrémnom prípade na vás možno až zanevrú.

S dieťaťom sa rozprávajte, vysvetľujte a cvičte si trpezlivosť. To je jedna z najväčších výziev vzťahu s deťmi.

5. Keď vám chce dieťa niečo povedať, odložte, čo robíte a počúvajte

Chcete, aby vám vaše dieťa dôverovalo? Aby za vami prišlo s neistotami, smútkom, radosťou…? Potom si naňho vyhraďte čas. Ukážte mu, že ho počúvate a že jeho pocity, zážitky a obavy sú pre vás dôležité.

Odložte, čo robíte a rozprávajte sa. Počúvajte. Poraďte, ak treba. Dieťa by sa nemalo cítiť nedôležito a rodičia či iní dôležití dospelí by preňho mali byť útočiskom.

6. Keď sa dieťa hnevá, dajte mu vedieť, že rozumiete jeho pocitom

Ak sa dieťa hnevá a dáva vám to najavo, nehnevajte sa naspäť. Je dôležité dať mu vedieť, že rozumiete, čím si prechádza.

Skúste vety typu: „Rozumiem, že sa hneváš,“ alebo „Vidím, že ťa to rozhnevalo.“ A pokračujte podľa jeho reakcie. Ak sa dieťa cíti videné, počuté a porozumené, je pravdepodobnejšie, že si vypočuje aj vašu stranu veci.

7. Rozprávajte sa s ním, aj keď si myslíte, že by tomu nerozumel

Mnoho z nás si myslí, že deti veľa veciam nerozumejú. Buď ich pred nimi skrývame alebo ich dokonca otvorene robíme bez vysvetlenia s myšlienkou, že je to na ich mladé mozgy zatiaľ priveľa.

Nehanbíme sa im povedať malé lži alebo vety typu „To pochopíš, keď budeš starší.“ Nielenže sú naše reakcie niekedy povýšenecké a lenivé, ale deti môžu veľmi sklamať alebo nahnevať. Nezabúdajme, že aj deti sú ľudia. Rozumejú viac, ako si myslíme. Preto sa s dieťaťom rozprávajte otvorene. Keď sa pýta, odpovedzte pravdivo.

8. Priznajte, ak niečo neviete alebo ste zlyhali; buďte úprimní

Niektorí z nás si myslia, že priznať sa, že niečo nevieme je automaticky porážka. Deti nesmú vidieť naše pochybnosti alebo zlyhania. Nie je to však pravda. Ako sme spomenuli vyššie, deti rozumejú viac, ako si myslíme.

Ak nepoznáte odpoveď na jeho otázku, priznajte to a spolu si ju zistite. Ak ste na niečo zabudli alebo v niečom zlyhali, povedzte to a porozprávajte sa o tom. Dieťa sa tak učí, ako samo zvládať podobné situácie.

9. Vyhraďte si čas na spoločné aktivity

Či už je to dlho očakávaná návšteva aquaparku, nedeľný oddych pri telke, spoločná večera alebo výlet na bicykloch, uistite sa, že si urobíte čas na spoločné aktivity s dieťaťom.

Odložte telefón, užívajte si vzájomnú prítomnosť, smejte sa a rozprávajte sa. Ak dieťaťu niečo sľúbite, snažte sa to nezrušiť.

Ak sa dá, môžete si naplánovať aj týždenné aktivity. Napríklad každú nedeľu zostanete celý deň v pyžame, objednáte si donášku jedla a pozeráte filmy. Každý piatok poobede pôjdete na hojdačky, a tak podobne. Hocičo, čo je pre vás splniteľné a na čo sa môžete tešiť vy aj dieťa je skvelým nápadom.

10. Dajte telefón nabok počas spoločných chvíľ

V dnešnej dobe je to ťažké a možno si to až tak neuvedomujeme, ale je veľmi dôležité odložiť telefón a inú elektroniku počas spoločných chvíľ s rodinou.

Dnešné deti vyrastajú v dobe, kedy aj batoľatá vedia ovládať tablet lepšie ako ich rodičia. Ale či už žijeme v 21. storočí alebo v stredoveku, urobiť si čas na milovaných je na nezaplatenie. Vaše dieťa je pre vás dôležité a vy zas preňho. Urobte si na seba čas.

Návykov, ktoré si môžeme osvojiť, aby sme boli lepším vzorom pre deti, je nespočetne. Deti sa vyvíjajú, opakujú po nás, spoznávajú svet a našou úlohou je pomôcť im nájsť radosť v živote a byť dobrými ľuďmi.


Okrem vyššie spomenutých tipov môžete deti motivovať aj k spoločnému rozvoju kreatívnej mysle, snažiť sa pochopiť extrovertnú aj introvertnú povahu dieťaťa a naučiť sa, ako deti správne naviesť na zvyky, ktoré budú potrebovať v živote, ako napríklad pravidelné vykonávanie domácich prác.


Článok pre Krúžky v škole pripravila:  Veronika Gomez Skopalová